ТРЕТЕЙСЬКИЙ СУД

Постійно діючий

Відбулася зустріч з обговорення практики діяльності Третейського суду

В АУБ ВІДБУЛАСЯ ЗУСТРІЧ З ОБГОВОРЕННЯ ПРАКТИКИ ДІЯЛЬНОСТІ ТРЕТЕЙСЬКОГО СУДУ

10 лютого 2010 року відбулася зустріч юристів з обговорення діяльності Третейського суду АУБ.
На зустрічі були присутні: Президент АУБ Сугоняко О.А., Голова Третейського суду АУБ Жуков А.М., третейські судді: Білоконь Ю.М., Данішевська В.І., Григоров І.П., Кравченко Н.Г., Самборська Г.М., Семенов Г.В., Сорока А.В., Ярецький О.А..; представники Кредит Європа Банку, Універсал-банку, Ерсте-банку, Платинум-банку, Міжнародного інвестиційного банку, Банку "Бізнес Стандарт", ОТП Банку, Альфа-банку, Кредитпромбанку, Райффайзенбанк Аваль, Банку "Київська Русь", Старокиївського банку, Південкомбанку, Банку "Столиця", Банку "Даніель" та представники інших зацікавлених організацій.
З привітальним словом виступив Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко, який наголосив, що успішна діяльність Третейського суду АУБ на протязі останніх 3 років підтвердила доцільність створення та діяльності недержавного незалежного судочинства та перевірено на практиці існування ряду переваг саме у третейському розгляді справ. Відмітив роботу суддів Третейського суду АУБ, які за 3-річний період роботи  третейськими суддями в Третейському суді АУБ своїми рішеннями виявили високу кваліфікацію.
Голова Третейського суду Анатолій Жуков розповів про роботу Третейського суду АУБ за 2009 рік.
В 2009 році до постійно діючого Третейського суду при АУБ надійшло 4316 позовів, що на 40% більше ніж у 2008 році. Позови надійшли від 13 банків (УСБ, Платинум Банк, Кредит Європа Банк, Ерсте Банк, ВТБ банк, Укргазпромбанк, Полікомбанк, Банк Морський, Сведбанк-Інвест, Банк Даніель, Експобанк, Індексбанк, Банк Столиця),  25 фізичних осіб, 4 юридичних осіб.
Усього з 2007 року Третейським судом розглянуто більше 7 тисяч позовів. На даний час третейський суд розглядає від 300 до 450 позовів на місяць.
Більшість позовів надійшли від банків з вимогами стягнення заборгованості за кредитними договорами, звернення стягнення на предмет застави (іпотеки), із ціною позову від 1000 до 100 млн. грн. Кілька десятків позовів надійшло від клієнтів банків з різними вимогами до банків. Кілька позовів надійшло від юридичних осіб (не банків) з вимогами до своїх контрагентів по різним господарським договорам. Один позов надійшов від вкладника кредитного союзу з вимогою до кредитного союзу.
Також Анатолій Жуков наголосив на тому, що за 3 роки роботи Третейського суду АУБ знайшли підтвердження на практиці переваги третейського розгляду спорів, а саме:
• Швидкий розгляд спорів, економія видатків, пов'язаних із судовим розглядом справи. Третейський суд приймає остаточне рішення залежно від складності справи в строк у середньому від 2-х тижнів до 2 місяців, при ставках третейського збору зрівняних з державним митом, що заощаджує час і видатки, пов'язані із судовим розглядом справи. 
• Рішення третейського суду не оскаржується по суті. Виключний перелік процесуальних підстав для скасування рішення третейського суду наведений у ст. 51 Закону України «Про третейські суди».  
• Можливість подачі позову в третейський суд незалежно від місця знаходження відповідача, що дозволяє позивачам з розвинутою філіальною мережею організувати розгляд позовів в одному третейському суді й одержувати виконавчі документи за місцем перебування третейського суду.       
• Можливість вибору сторонами судді для розгляду спору. У третейському застереженні сторони можуть відразу вказати суддю (суддів),  яким вони довіряють розгляд спору зі списку суддів третейського суду. Список суддів може бути поповнений.
• Можливість подачі позову в державний суд і при наявності третейського застереження. Чинне законодавство України дозволяє сторонам розглянути спір в державних судах і із третейським застереженням при згоді відповідача (згідно ч.1 п.6 ст.207 ЦПК, п.29 Інформаційного листа ВХСУ від 29.09.2009 № 01-08/530).
Від інших третейських судів Третейський суд АУБ відрізняється наступним:
• 3-річний досвід роботи, велика кількість розглянутих спорів (з 2007 року  більше 7000 спорів),
• доступна, повна й постійно обновлювана на сайті Третейського суду АУБ (trеtsud.aub.org.ua) інформація про роботу третейського суду АУБ,
• регулярне проведення нарад юристів банків і інших зацікавлених осіб з обговорення практики роботи Третейського суду АУБ,
• висока кваліфікація суддів, їхня спеціалізація на розгляді спорів за участю банків,
• можливість ініціювати зміни в Положення, Регламент і склад суддів Третейського суду АУБ,
• не високий третейський збір.
Також учасники зустрічі обговорили цікаві для присутніх питання практики третейського судочинства: забезпечення позову, процедури отримання виконавчих документів, української та закордонної практики розгляду спорів про визнання недійсними договорів у зв’язку із зміною істотних обставин та ін.2010-02-15