Постійно діючий
ТРЕТЕЙСЬКИЙ СУД
при Асоціації Українських банків

Лист Третейської палати України до ВГСУ

                                                                               

....        

          Третейська палата України розглянула проект Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про практику вирішення спорів, що виникають з кредитних договорів»  та вважає, що прийняття цього проекту є дуже важливим для формування сталої судової практики у кредитних правовідносинах.

         Третейська палата України просить прийняти до уваги пропозиції палати щодо пункту 4 проекту, що стосується застосування Закону України «Про третейські суди».

 Так у пункті 4 проекту пропонується наступне

«4. За наявності у кредитному договорі третейського застереження (окремої третейської угоди) при вирішенні спору господарський суд  має припинити провадження у справі. Таку угоду сторони вправі укласти, як до, так і після порушення провадження у справі. В останньому випадку провадження підлягає припиненню з посиланням на пункт п’ятий частини першої статті 80 ГПК України. Якщо ж таку угоду укладено до порушення провадження у справі, то:

- у разі коли відповідач не заперечує проти розгляду справи саме господарським судом, спір підлягає вирішенню останнім;

- у випадку якщо відповідач з посиланням на згадану угоду, яка є
чинною та не визнавалася недійсною, наполягає на вирішенні спору саме третейським судом, господарський суд має припинити провадження у справі на підставі пункту п'ятого частини першої статті 80 ГПК України.»

 

         Пропозиція .  ...відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про третейські суди» третейський суд, самостійно вирішує питання про наявність або відсутність у нього компетенції для розгляду конкретної справи. Це правило закону відповідає міжнародним правилам альтернативного вирішення спорів ( див. п.3 ст V Європейської конвенції про зовнішньо торгівельний  арбітраж, частину 1 статті 16 Типового закону ЮНСІТРАЛ «Про міжнародний торговий арбітраж», статтю 23 Арбітражного регламенту ЮНСІТРАЛ, частину 1 статті 16 Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж») та у правовій науці визначено як  принцип «компетенція компетенції» третейського суду ( див. «Науково-практичний коментар Закону України «Про третейські суди» , вид-во Правова єдність, Київ, 2008 р.) .

          Вищевикладеними міжнародними правилами альтернативного розгляду спорів і частинами  7 та 8 статті 27 Закону України «Про третейські суди» прямо передбачена компетенція третейського суду надавати оцінку дійсності третейського застереження. Тому за наявності третейського застереження та незгоди відповідача розглядати у господарському суді спір про визнання недійсним третейського застереження або визнання недійсним договору, що містить третейське застереження, господарський суд  повинен припинити провадження у справі на підставі пункту 5 частини 1 статті 80 ГПК .

           Право третейського суду надавати оцінку своєї компетенції розглядати спір за наявності третейського застереження повинно застосовуватися і у випадку, коли предмет спору  має ознаки виключеного з компетенції третейського суду.  Наприклад, спір про звернення стягнення на іпотеку має ознаки спору виключеного із компетенції третейського суду, але відповідно до ч.1 ст.27 Закону України «Про третейські суди» ,  п.5 частини 1 ст.80 ГПК , пункту 4.2.3. постанови пленуму ВГСУ від 26.12.2011 р. № 18 господарський суд повинен припинити провадження у справі у зв’язку з наявністю третейського застереження та права  третейського суду надавати оцінку своєї компетенції розглядати конкретний спір .

            На наш погляд, відповідає вимогам Закону «По третейські суди» та Господарському процесуальному кодексу України правова позиція, що викладена у постановах  ВГСУ від 23.02.2011 р, від 23.04.2012 р, від 6.06.2012 р, у яких провадження у справах про звернення стягнення на предмет іпотеки було припинено з посиланням на п.5 ч.1 ст.80 ГПК у зв’язку з наявністю третейського застереження та відмови відповідача розглядати спір у господарському суді (див. http://reyestr.court.gov.ua/Review/14346086, http://reyestr.court.gov.ua/Review/19998315, http://reyestr.court.gov.ua/Review/24496848 ).

            У свою чергу, господарському суду відповідно до ст.122-5 ГПК, ст.51 Закону України «Про третейські суди»  надано право скасовувати рішення третейського суду, якщо воно прийнято третейським судом з перевищенням компетенції   

           

            У зв’язку з вищевикладеним пропонуємо наступну редакцію пункту 4:               

«4. За наявності у кредитному договорі третейського застереження (окремої третейської угоди) при вирішенні спору господарський суд  має припинити провадження у справі. Таку угоду сторони вправі укласти, як до, так і після порушення провадження у справі. В останньому випадку провадження підлягає припиненню з посиланням на пункт п’ятий частини першої статті 80 ГПК України. Якщо ж таку угоду укладено до порушення провадження у справі, то:

- у разі коли відповідач не заперечує проти розгляду справи саме господарським судом, спір підлягає вирішенню останнім;

- у випадку якщо відповідач з посиланням на згадану угоду, яка є
чинною та не визнавалася недійсною, наполягає на вирішенні спору саме третейським судом, господарський суд має припинити провадження у справі на підставі пункту п'ятого частини першої статті 80 ГПК України.

Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України «Про третейські суди»  третейський суд самостійно вирішує питання про наявність або відсутність у нього компетенції для розгляду конкретної справи. Відповідно до частини 7 та 8 Закону України «Про третейські суди»  має компетенцію надавати оцінку дійсності третейського застереження. Спори про визнання недійсними договорів не виключені з компетенції третейського суду. Тому за наявності третейського застереження та незгоди відповідача розглядати у господарському суді спір про визнання недійсним третейського застереження або визнання недійсним договору, що містить третейське застереження господарський суд  припиняє провадження у справі на підставі пункту 5 частини 1 статті 80 ГПК .

  Пункт 5 частини 1 статті 80 ГПК відповідно до ч.1 ст. 27 Закону України «Про третейські суди» повинен застосовуватися і тоді, коли спір має ознаки виключених з компетенції третейського суду, наприклад, спір щодо звернення стягнення на предмет іпотеки».

 

З повагою,

Голова Третейської палати України,

Заслужений юрист України

                                                                                                    Ю.А.Михальський   

 

12.09.2012            

aub logo 100 cropped logo
 
 
 
 

При використанні матеріалів Третейського суду при АУБ цитуванння веб сторінки є обов'язковим

Сopyright © 2019.