ТРЕТЕЙСЬКИЙ СУД

Постійно діючий

Відповіді Голови постійно діючого Третейського суду при АУБ на окремі питання банків щодо розгляду справ

1. Про максимальний термін розгляду третейським судом при АУБ  позовних заяв
Регламентом постійно діючого третейського суду при АУБ (далі - Регламент) не передбачений термін, протягом якого третейський суд зобов'язаний прийняти рішення у справі.
Відповідно до ст.68 Регламенту суд приймає рішення в судовому засіданні з викликом сторін. Перше засідання суд зобов'язаний призначити не раніше, чим через 10 днів з дня направлення сторонам ухвали про порушення справи і призначення першого засідання суду (див. ст. 56 Регламенту). У більшості випадків дата першого засідання суду призначається  суддею через 2-3 тижні з дня надходження позову. Проте у випадку, якщо сторони в третейському застереженні передбачили розгляд спору трьома суддями і не вказали їх прізвища в третейському застереженні, то призначення першого засідання суду затягнеться на час, необхідний для вибору трьох суддів сторонами спору (див. ст.17 Регламенту).
З практики суду більшість позовів, що надійшли до третейського суду, - більш ніж 2000 позовів про стягнення заборгованості за кредитним договором, розглянуто третейським судом при АУБ  в одному засіданні. Позови,  пов'язані із зверненням стягненням на предмет застави(іпотеки), розглядаються судом зазвичай впродовж 2-3 засідань суду.
Прийняте третейським судом рішення згідно із статтею 46 Закону Україні «Про третейські суди» і ст. 69 Регламенту підписується суддею, що прийняв рішення, і Президентом АУБ,  прошивається і скріпляється печаткою Асоціації українських банків. Ця процедура в середньому займає не більше 3 днів.
Таким чином, якщо рішення третейського суду приймається одним суддею на одному засіданні суду, то підписане і прошите рішення суду позивач може отримати  через 3-4 тижні з дня отримання позову третейським судом. У випадку, якщо розгляд спору здійснюється декількома суддями і вимагає декількох засідань суду, то отримання рішення займає більший час.

2. Про практику прийняття судом ухвал про забезпечення взятих до розгляду позовів і реєстрації цих ухвал у відповідних реєстрах. Виконання ухвал про забезпечення позовів виконавчою службою.
Відповідно до ст. 52 Закони Україні «Про третейські суди» і ст. 57 Регламенту, третейський суд “може за заявою будь-якої сторони розпорядитися про вжиття стороною забезпечувальних заходів щодо предмету спору».
При розгляді спорів третейським судом при АУБ, суд може винести ухвалу про забезпечення позову шляхом накладення арешту на нерухоме і  рухоме майно боржника, у тому числі на поточний рахунок боржника.
Така ухвала може бути зареєстрована позивачем у Реєстрі заборон (у випадку арешту нерухомого майна) або в Реєстрі обтяжень (у випадку арешту рухомого майна, у тому числі – арешту поточного рахунку боржника).
Взаємодія з реєстратором, що веде ці Реєстри, здійснюється по правилах і в терміни встановлені «Положенням про Єдиний реєстр заборон відчуження об’єктів нерухомого майна», затвердженим наказом Мінюсту від 09.06.1999 № 31/5 та «Інструкцією про порядок ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна та заповнення заяв», затвердженої наказом Мінюсту  від 29.07.2004  № 73/5.
На практиці такі ухвали реєструються протягом одного-двох днів з дня отримання ухвали третейського суду. Що стосується виконання ухвал про арешт, то для їх примусового виконання виконавчою службою, необхідно відповідно до ст.55 Закону Україні «Про третейські суди» і ст.77 Регламенту, отримати в загальному або господарському суді виконавчий документ.

3. Про терміни отримання виконавчого документа на рішення або ухвалу третейського суду
Виконавчі документи на рішення третейського суду при АУБ видаються місцевим загальним або господарським судом  за місцем розгляду спору третейським судом, якщо інше місце розгляду спору не вказане в третейському застереженні. Третейський суд при АУБ, якщо інше не вказане в третейському застереженні, розглядає спори за місцем знаходження Асоціації українських банків – в Дніпровському районі м. Києва, у зв'язку з чим виконавчі документи видаються відносно відповідачів - фізичних осіб Дніпровським районним судом м. Києва, відносно відповідачів юридичних осіб - Господарським судом м. Києва.
Відповідно до ст.56 Закону Україні «Про третейські суди» заява про видачу виконавчого документа підлягає розгляду загальним або господарським судом за участю сторін протягом 15 днів з дня  надходження заяви до загального або господарського суду.
На практиці отримання  виконавчого документа  здійснюється в строк не менш 3-х тижнів з дня отримання  заяви суддею загального або господарського суду.
До отримання виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду, зацікавлена сторона може протягом 1-2 днів з дня отримання рішення зареєструвати рішення третейського суду в Реєстрі обтяжень з метою встановлення свого пріоритету в отриманні грошового боргу, присудженого рішенням третейського суду.

 
2008-07-31
 
 
 
Приєднані файли (українською)
respond3107.ZIP