Відповідно до ст.6 Закону України «Про третейські суди» третейські суди можуть розглядати будь-які спори за певними виключеннями. Можливість розгляду будь-яких спорів підвідомчих третейському суду не обмежується назвою третейського суду та сферою діяльністю засновника третейського суду і на практиці визначається професійним досвідом суддів третейського суду.
Більшість суддів третейського суду при АУБ є адвокатами, які беруть участь у розгляді різних цивільних та господарських справ у державних судах, - викладачами або науковцями різних наукових закладів, - колишніми суддями державних судів та Конституційного Суду України (див список третейських суддів на сайті суду).
Судді третейського суду при АУБ брали участь у розробці різних законів у комітетах ВРУ, - в обговоренні проектів постанов пленумів вищого господарського та цивільного судів України, були представниками сторін у справах Конституційного Суду України. Окремі судді третейського суду при АУБ згодом стали суддями державних судів, прокурорами, головою Верховного Суду.
Суддями третейського суду прийняті рішення у складних справах , які залишені у силі державними судами, наприклад :
- про звернення стягнення на акції боржників (див. постанову ВГСУ від 04.11.2010 року),
- на частки боржників у статутних фондах товариств (див. ухвалу Апеляційного суду м.Киева від 23.10.2012 року у справі № 2604/8487/12 ), - на товари в обороті ( див. постанову ВГСУ від 19.10.2016 року у справі № 910/10097/16 )
Судді третейського суду при АУБ з початку діяльності третейського суду прийняли правову позицію про неможливість стягнення штрафу і пені за порушення одного і того самого зобовязання у той час, коли державні суди застосовували протилежну позицію до прийняття аналогічної правової позиції Верховним Судом України.
За клопотанням відповідачів третейський суд може зменшити суму стягнення неустойки, якщо вона значно перевищує розмір основного зобов'язання .
Всі позови вкладників банку до банків про повернення їх вкладів були задоволені третейським судом при АУБ.
У 2015 році судді третейського суду при АУБ продовжили розгляд справ за позовами банків до позичальників-споживачів та позови банків до позичальників за валютними кредитами з відповідним обґрунтуванням відступлення від правових висновків ВСУ 2015-2016 років про непідвідомчість цих справ третейському суду. Це обґрунтування було підтримано Третейською палатою України
Згодом аналогічне обґрунтування відступлення від правового висновку ВСУ від 21.10.2015 року у справі справа № 6-831цс14 було прийнято і ВГСУ у чисельних постановах ( див., наприклад, постанови ВГСУ від 11.11.2015 року у справі № 910/16689/15 та від 03.08.2016 року у справі № 910/5802/16
Зараз за новою редакцією ЦПК та Закону України «Про судоустрій і статус суддів» правові висновки ВСУ не є обов’язковими для судів.
З початку діяльності третейського суду при АУБ у 2007 році суддями третейського суду при АУБ було розглянуто більш ніж 65 тис справ. Цей професійний досвід суддів третейського суду при АУБ у різних справах та у великій кількості справ обумовлює їх можливість розглядати будь-які підвідомчі третейським судам спори.
За визначенням Закону України «Про третейські суди» третейський суд при АУБ є незалежним від засновника та учасників спору органом, який діє за визначенням закону «при» АУБ, а не – «у складі» АУБ або – «як підрозділ» АУБ. Встановлена законом незалежність третейського суду забезпечується і організацією фінансування його діяльності виключно за рахунок третейського збору незалежно від результатів розгляду спору. Судді третейського суду при АУБ, у тому числі голова третейського суду, за законом не знаходяться у трудових або інших договірних стосунках із засновником третейського суду, отримують гонорар безпосередньо із сум третейського збору за відповідним положенням, а не - за договором з АУБ. Члени АУБ та виконавчий орган АУБ не мають повноважень на призначення суддів на розгляд конкретних справ. Встановлена законом незалежність третейського суду та організація фінансування діяльності апарату суду та суддів у третейському суді при АУБ спростовують існуючі припущення про «дружній» для банків розгляд спорів у третейському суді при АУБ. За логікою цих хибних припущень судді третейського суду при Торгівельно-промисловій палаті України приймають лише «дружні» рішення на користь членів ТПП.
Третейський суд при АУБ за фактом його встановленої законом незалежності та окремої від засновника реєстрації в Мін'юсті має ознаки юридичної особи, хоча за законом і не визнаний юридичною особою.
Для порівняння: у новій редакції Закону Литви «Про комерційний арбітраж» арбітражний суд, визначений як юридична особа, засновниками якого можуть бути декілька юридичних осіб, що може бути розумною перспективою розвитку третейського законодавства.