Постійно діючий
ТРЕТЕЙСЬКИЙ СУД
при Асоціації Українських банків

Переваги розгляду спорів у третейському суді при АУБ у порівнянні  з державними судами  на прикладі  А-банку 

                   Переваги розгляду спорів у третейському суді при АУБ у порівнянні  з державними  судами  на прикладі  А-банку 

          У 2024 році за даними Єдиного державного реєстру судових рішень А-банк  подав 290 позовів  до позичальників  та їх поручителів до 23 господарських  судів розташованих у 22 областях України.  Всі ці позови підвідомчі третейському суду при АУБ.

           Розгляд позовів  у третейському суду при АУБ дозволить  позивачу  суттєво  зменшити витрати коштів та часу, що на прикладі А-банку видно з наступного: 

         1. Більшість з 290 позовів банку були до позичальників – ФОП з сумою вимог меншою, ніж 200 000 грн., за розгляд яких у господарських судах банк сплатив мінімальний судовий збір у розмірі 1 прожиткового мінімуму ( 3028 грн.  у 2024 р.)  У третейському суді мінімальний третейський збір за розгляд цих позовів банку у 2 рази менший. Базова ставка третейського збору ( 1% ціни позову+400 грн) також менша, ніж у господарському суді ( 1,5 % ціни позову), а максимальна ставка третейського збору ( 12 прожиткових мінімумів) у  29 разів менша, ніж максимальна ставка збору у державних судах ( 350 прожиткових мінімумів)  .

         2. Позов банку до ФОП Р. про стягнення 105 388,83 грн (справа № 915/1110/23) розглядався господарським судом 16 місяців у 7  засіданнях у двох інстанціях.  У третейському суді при АУБ  більшість аналогічних за сумою позовів  розглядається   в одному засіданні протягом 1-1,5 місяця від дня реєстрації позову. Рішення третейського суду не підлягає оскарженню  по суті . 

         3. За правилами державних судів банк подав позови до  23 господарських судів за місцем знаходження відповідачів  у 22 областях України . Всі ці позови банк мав можливість подати до одного третейського суду. Третейський суд розглядає позови до боржників незалежно від їх місцезнаходження .

         4. У державному суді банк отримує виконавчі документи на стягнення боргу за рішенням суду після спливу строку на апеляційне оскарження рішення. На рішення третейського суду  виконавчий документ видається протягом 15 днів , без очікування спливу часу на оскарження рішення третейського суду . 

        5. Подання та розгляд позовів у третейському суді має спрощену процедуру за Регламентом третейського суду, який складається з 80 статей. https://tretsud.aub.org.ua/index.php/10/59. 

         У державних судах процесуальні кодекси мають декілька сотень статей. 

        6. Третейський суд при АУБ є найбільшим в України третейським судом, який з початку свого заснування у 2005 році розглянув більш 65000 позовів від 35 банків та інших юридичних та фізичних осіб . 

        7. Для розгляду позовів у третейському суді при АУБ достатньо лише додати до договорів третейське застереження  (  див. https://tretsud.aub.org.ua/index.php/18 ) та сплатити третейський збір (https://tretsud.aub.org.ua/index.php/51 ) за реквізитами  ( див. https://tretsud.aub.org.ua/index.php/21/adresa-sudu-ta-rekvizyty-dlia-splaty-treteiskoho-zboru ) . 

         Для зниження ризиків погіршення законодавства щодо третейського розгляду або судовій практиці державних судів третейське застереження може бути альтернативним:  про розгляд спорів у третейському суді або у державному суді за вибором позивача. Судовий прецедент оцінки альтернативного застереження державним судом див. https://reyestr.court.gov.ua/Review/99860452

 

aub logo 100 cropped logo
 
 
 
 

При використанні матеріалів Третейського суду при АУБ цитуванння веб сторінки є обов'язковим

Сopyright © 2019.